Osvětlení Regio-Shuttle

Osvětlení interiéru vozu Regio-shuttle Roco

Již nějakou chvíli mi kolejištěm brázdí motorák Regio-shuttle. Bohužel instalaci vnitřního osvětlení z výroby do modelů v měřítku 1:87 se firmy stále brání (proč, když to například v N jde...?), a tak nezbývá, než si k nápravě sami pomoci. Když mi kolega ukazoval osvětlený interiér u svého RS1, v červeném laku DB, tak bylo hned rozhodnuto o obdobné úpravě na vlastním.

První sejmutí skříně modelu z pojezdu je tak trochu heroický výkon, byť je pouze zaklapnutá. Je jí potřeba hodně rozevřít na bocích uprostřed i blíže stanovištím strojvedoucího.

V jednotce mám instalovaný dekodér Lenz Standard+, který má tři funkční výstupy, dva jsou standardně využity pro čelní osvětlení měnící se podle směru jízdy. Poslední výstup lze využít "libovolně".

Ačkoliv k modelu není přiloženo žádné elektrické schéma, což je jistě na škodu, model je z výroby předpřipraven na instalaci vnitřního osvětlení. Na spodní straně desky plošných spojů jsem se tedy dopátral pájecích plošek pro připájení osvětlení diodami (označeno D1). Nejprve je nutné zjistit polaritu napětí, Asi nejjednodušší je postupovat způsobem pokus-omyl, postavit model na koleje a zapnout funkci F1, která podle výrobního nastavení spíná třetí funkční výstup. Polarita je vyznačená na následující fotce.

Pro osvětlení jsem použil LED diodový pásek se studeně bílým odstínem na 12V o délce 20cm. Jednu část pásku jsem oddělil a trochu posunul a prodlouži propojkami, tak aby lépe vycházel do interiéru. K ním ještě byly připájeny vývody na DPS.

Tam kde je vyznačeno lze LEd pásky stříhat, tak aby se nezměnily parametry obvodu.

Pro následné připájení vývodů je víc než vhodné si vyndat přepážky u dveří, pokud člověk pracuje na místě. S mikropájedlem to není velký problém.

Pásek je z druhé strany samolepicí, takže jsem ho částečně přilepil k liště v modelu s vodiči a ještě pro jistotu fixoval tavnou pistolí. Hlavně aby se nacházel zhruba uprostřed modelu.

Zde je jedna z LED diod trochu níž díky spoji pod páskem, ale při následném pohledu z věnčí do interiéru není naštěstí vidět.

Zkouška osvětlení. Pro co nejvěrnější intenzitu (pro větší svit) jsem dodatečně vypájel dva libovolné odpory z LED pásku, protože napětí na výstupu DPS k diodovému pásku je pouze 8,7V namísto optimálních 12V. Zpětně lze intenzitu svitu upravit programováním dekodéru.

U modelu kolegy mě zarazilo, že mezi rámem okna a skříní vozu prosvítá světlo. To jsem vyřešil natřením rámečků dílů oken černou lihovou Agamou. Levý větší díl už je natřen, právý menší nikoliv.

Sestaveno a několik fotek závěrem. Na modelu vynikne znázorněné zelené "podsvícení" displayů. Celá instalace osvětlení je během chvíle hotová, pokud u toho člověk nehodlá fotit pro web. :-) Ještě se nabízí doplnění cestujících...


[Akt. známka (jako ve škole): 1,79 / Počet hlasů: 56] 1 2 3 4 5
| Autor: Matouš Danielka | Vydáno dne 12. 11. 2012 | 10460 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Powered by phpRS | Copyright © 2007 – 2022 | e-mail: matousdanielka@seznam.cz